Przepisy podatkowe mają to do siebie, że każdego zmuszają do rozliczenia z urzędem skarbowym. Zgodnie z fundamentalną dla prawa podatkowego zasadą każdy, kto zarobił w poprzednim roku jakieś pieniądze, musi do 30 kwietnia r. złożyć rozliczenie PIT . Od tej zasady jest zaledwie kilka wyjątków.

Informacje na temat zakresu ulg i limitów odliczeń posiada każdy program do rozliczenia PITów. Na naszej stronie internetowej dostępny jest darmowy program do rozliczania PITów zawiera on szczegółowe informacje, jak przejść przez wszystkie procedury, łatwo i bezstresowo.

Wśród osób, które nie muszą kłopotać się o swoje rozliczenie PIT emeryci i renciści, których wyręcza ZUS lub KRUS. Jak się okazuje, nie wszyscy, gdyż jest znaczna liczba emerytów, którzy rozliczają się samodzielnie. W grupie osób nierozliczających się, bez względu na wiek, muszą znaleźć się natomiast ci, którzy nie osiągnęli w zeszłym roku żadnych dochodów – jest to praktycznie jedyna „żelazna” grupa szczęśliwców. Jeśli natomiast dochód ten był niewielki i nie przekroczył 3091 zł (dochód wolny od podatku), powinni oni złożyć rozliczenie PIT po to, aby odzyskać odciągnięte od tych dochodów zaliczki na podatek.

Ważne! Samodzielne rozliczają się emeryci, którzy mieli inne źródła przychodów poza świadczeniem ZUS.

Rozliczenie podatkowe muszą na pewno złożyć te osoby, które poza dochodami w swoim zakładzie pracy miały inne opodatkowane dochody, na przykład prowadziły działalność gospodarczą. Wynika to z zasady rozliczania podatnika przez zakład pracy – osoba ta może pracować tylko w jednym miejscu. Rozliczają się następnie samodzielnie ci, którzy chcą opłacić podatki wspólnie z małżonkiem lub mają dziecko, które samotnie wychowują. Bez wyjątku do rozliczenia podatkowego podejdą w przyszłym roku wszyscy podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg podatkowych, na przykład z tytułu darowizn. Innym powodem jest chęć przekazania 1 procentu podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Samodzielnie rozliczają się przedsiębiorcy, gdyż nikt ich nie wyręczy. Podobnie emeryci i renciści nie mogą posiłkować się ZUS-em lub KRUS-em, jeśli chcą odliczyć sobie kwoty, jakie wydali w roku na cele objęte ulgami lub chcą przekazać 1 procent podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Dochodzi to tego wspomniane czerpanie dochodów z różnych źródeł. Czeka ich w tych wypadkach samodzielne wypełnianie formularzy.

Ważne! ZUS i KRUS nie przekazują w imieniu emerytów i rencistów 1 procentu na cele społeczne. Można natomiast zrobić to z powodzeniem stosując PIT 2018 program.

Ważne! Rozliczenie PIT dotyczy też bezrobotnych, którzy pobierali w roku zasiłek.